logo

Bratislava v októbri ožije argentínskym tangom

Tango-Festival-2019.jpg

Bratislava Tango Festival 2019

Bratislavský tango festival (BTF), medzinárodné tanečné podujatie argentínskeho tanga, jediné svojho druhu na Slovensku, sa uskutoční v Bratislave už po tretí raz. Festival zo slovenskej strany organizuje občianske združenie Tango Vida. Zo školy jeho tanečného štúdia vychádzajú tanečnice a tanečníci nielen zo Slovenska.

Tango Vida má kozmopolitný charakter a jeho filozofia je nielen učiť a prezentovať argentínske tango, ale aj združovať ľudí z rôznych kútov Slovenska aj iných krajín v priateľskej atmosfére a formovať tak akúsi „tango rodinu“ otvorenú pre všetkých a pre každého. Odrazom toho je aj organizovanie medzinárodných festivalov v našom meste, ako aj Bratislavský tango maratón, tanečné večery – milongy, semináre, otvorené hodiny, alebo open air milongy a voľné hodiny na Komenského námestí, ktoré sa tešia veľkej popularite tanečnej aj ostatnej verejnosti.

Organizátormi týchto podujatí sú manželia Lucia (Slovensko) a Deniz (Turecko) Hazirovci, spoluorganizátormi sú Sonja Zivanovič a Darko Dozič (Srbsko).

Tretí ročník Bratislavského Tango Festivalu sa uskutoční v dňoch 10. – 13.10. 2019. Organizátormi festivalu sú už spomínané občianskej združenie Tango Vida, ktoré je zároveň organizátorom Bratislavského tango maratónu (v júni bol jeho piaty ročník) a Tango Natural (Srbsko, Belehrad), ktoré je organizátorom rôznych národných a medzinárodných festivalov a maratónov argentínskeho tanga. Súčasťou programu BTF budú workshopy, denné a večerné milongy, pre- a afterparties či bezplatná otvorená hodina. Centrom diania bude Moyzesova sieň (workshopy, milongy), Galéria Umelka (semináre a denné milongy), Kafé Scherz (pre- a afterparty), Tango Vida (Konventná 9, zdarma hodina pre záujemcov z radov verejnosti).

Workshopy a tanečné prezentácie budú viesť štyri páry profesionálnych tanečníkov a tanečníc argentínskeho tanga z Argentíny – Bruno & Rocio, Jonathan & Clarisa, Carlitos & Noelia, Boris & Maria Inez. Okrem tanečníkov a lektorov bude festival hostiť desať zahraničných a domácich Dj-ov. Do Bratislavy zavíta Konrad (Poliak žijúci v Paríži), Dark-Oh (Srbsko), Ramo a Gogo (Turecko), Francesco (Talian žijúci v Berlíne), Asya (Ruska žijúca v Paríži), Sonja (Srbsko), Mylosh , Šerša a Zuzana (Slovensko).

BTF sa zúčastní 450 tanečníkov a tanečníčok (400 zo zahraničia, 50 zo Slovenska) zo 42 krajín z Európy (najviac sú zastúpené Poľsko, Rakúsko, Taliansko, Česká republika, Slovensko ), ale aj z Argentíny, Austrálie, Japonska, Južnej Kórei, Taiwanu a ďalších.

Predpokladom účasti je registrácia na BTF a voľba jednotlivých workshopov a milong; 400 tanečníkov a tanečníc bude tancovať od štvrtka do pondelka každú noc, 200 sa zúčastní na denných milongách od piatku do soboty, 300 účastníkov a účastníčok si zatancuje v sobotu na dennej milonge, 150 prejavilo záujem o tanec na afterparties v skorých ranných hodinách (04.00 – 07:00) v piatok a sobotu po veľkých milongách. Na workshopoch sa počas 22 hodín bude učiť tancovať až 450 ľudí. Ako v predchádzajúcich ročníkoch, aj teraz sa uskutoční jedna bezplatná hodina pre úplných začiatočníkov, a to priamo v štúdiu Tango Vida na Konventnej ulici 9 v sobotu o 14.30. “Na hodinu môže prísť ktokoľvek aj bez partnera alebo partnerky; podmienkou sú iba čisté topánky, nakoľko sa tancuje na tanečnej ploche,” upozorňuje organizačný tím festivalu.

Oficiálnou fotografkou BTF je poľská umelkyňa žijúca v Amsterdame Marta Kossakowska, ktorej výstavu fotografií pod názvom Zavreté oči – ponor do tanga odprezentovalo Tango Vida v kurátorskej koncepcii kunsthistoričky Barbary Brathovej v Klube Umelka vo februári 2019. Výstava bola následne reinštalovaná do Kafé Scherz, kde sa tradične konajú milongy a do poľskej Varšavy – rodiska autorky.

Partnermi BTF sú: Ars Bratislavensis, Bratislavský samosprávny kraj, Tuli
Mediálnymi partnermi sú: Moja kultúra, Tanec, Bratislava fotogenická


Možnosti podpory Bratislavy fotogenickej

Máme radi Bratislavu rovnako ako vy. Naše články a fotky ochotne ponúkame vám, našim čitateľkám a čitateľom, bezplatne, ale ako všetko, aj technické zázemie a čas na tvorbu obsahu stránky stoja peniaze. Aj najmenšia finančná podpora nám pomáha venovať sa webu a s ním aj Bratislave - viac a lepšie.
Podporiť nás môžete prostredníctvom prevodu na transparentný účet číslo SK6783300000002001245463 občianskeho združenia Bratislava fotogenická.
Ďakujeme.

posunúť na začiatok