logo

Od stacionára na Záhrebskej k festivalu Old´s cool

11041764_840717069336531_4279188953842085242_n.jpg

Bez domova. Bratislava. Foto: Hana Fábry

Je to tak. Stacionár pre seniorky a seniorov na Záhrebskej sa nepodarilo udržať, ale energia, ktorá počas týždňov boja o zariadenie vznikla, sa nemohla len tak vypariť. Príbeh zaujal prostredníctvom sociálnych sietí a médií laikov aj odbornú verejnosť.

“Začiatkom leta som sa stretol s Táňou Sedlákovou, doktorandkou sociálnej psychológie na Masarykovej univerzite v Brne a s ďalšími ľuďmi pracujúcimi so seniormi a seniorkami. Rozhodli sme sa, že aj keď stacionár ako konkrétne miesto zanikol, jeho príbeh, energia, rovnako ako dobrá prax musia zostať zachované. Založili sme iniciatívu Zrejme a v spolupráci s pražskou neziskovou organizáciou Elpida, ktorá v Čechách už niekoľko rokov organizuje medzigeneračný festival Old’s cool, sme sa rozhodli, že ho tento rok prinesieme do Bratislavy,” vysvetľuje Dušan Martinčok z iniciatívy Zrejme.

Našim cieľom je vytvoriť na festivale miesto, na ktorom by sa ľudia naprieč generáciami mohli stretnúť, byť na seba zvedaví a nadviazať nové spojenia. Začneme premietaním filmu Eva Nová o starnúcej herečke, ktorá hľadá cestu k svojmu odcudzenému synovi. Projekciu bude sprevádzať diskusia s predstaviteľkou hlavnej úlohy Emíliou Vášáryovou.

Program festivalu bude pokračovať príbehmi pamätníkov v segmente s názvom „A ako ste sa vyrovnávali s toľkou neslobodou?“ Túto časť programu pripravujeme v spolupráci s neziskovou organizáciou Post Bellum. Nasledovať bude štrikovací workshop, prehliadka funkcionalistického domu Avion, či divadelné predstavenie pre deti. Keďže leitmotívom prvého ročníka Old’s cool Bratislava je zrušený stacionár Záhrebská, súčasťou programu bude aj prehliadka fotografií dokumentujúcich jeho príbeh, ako aj životné osudy jeho klientiek a klientov.

Odborne bude zaujímavým bodom programu diskusia „Ako sme pripravení na starnutie?“ O tom, či nás šedivenie Európy zaujíma dostatočne budú diskutovať okrem iných Lýdia Brichtová zo SocioFóra, herečka Tatiana Pauhofová, ktorá má so starostlivosťou o staršieho člena rodiny osobnú skúsenosť, a napokon Eva Janíková, zakladateľka stacionáru na Záhrebskej. Festival vyvrcholí koncertom českej speváčky Never Sol, ktorú bude sprevádzať seniorský zbor Elpida. Nasledovať bude koncert tohtoročnej laureátky ceny Radio Head Award Kataríny Málikovej.

“Sme presvedčení, že organizáciou festivalu sa aktivita ľudí združených v iniciatíve Zrejme nekončí. Máme v úmysle sa problematike mezigeneračných vzťahov a kvalitných služieb pre seniorov venovať aj nad jeho rámec a možno aj prispieť k vzniku miesta, ktoré by na stacionár naväzovalo,” dodáva Dušan Martinčok.

Podujatie sa uskutoční pod záštitou prezidena Slovenskej republiky, pána Andreja Kisku.

PROGRAM:

Zoberte za ruku…..kohokoľvek, a príďte spolu na medzigeneračný festival OLD’S COOL Bratislava 2017, ktorý sa v rámci svojho 5. ročníka po prvýkrát predstaví okrem štyroch českých miest aj na Slovensku. Čaká na Vás výborný program, zaujímaví hostia a záruka dobrej nálady v netradičnom prepojení staršej a mladšej generácie. Jednoducho, bude to COOL!

Piatok 13.10.2017 
SATORI STAGE, Mickiewiczova 9, Staré mesto

18:00-21:00 v prednáškovom priestore
Premietanie filmu „Eva Nová“ a diskusia Maje Hriešik (Rádio_FM) s hlavnou protagonistkou filmu Emíliou Vášáryovou
Hraný debut Marka Škopa ocenený Cenou kritiky na MFF Toronto 2015 zachytáva príbeh starnúcej herečky, ktorá pred rokmi všetko stratila a teraz to chce získať späť. V hlavnej úlohe Emília Vášáryová. (Slovensko/Česko, 2015, 90 min.)

Odporúčané vstupné: 2€

Sobota 14.10.2017
SATORI STAGE, Mickiewiczova 9, Staré mesto
Vstup zadarmo

11:00-11:30 v kaviarni
Otvorenie festivalu OLD’S COOL Bratislava 2017
Predstavenie novej iniciatívy Zrejme a programu festivalu. Výstava fotografií a príbehov “Ľudia zo Záhrebskej“. 
Autor fotografií: Michal Huštaty

11:30-14:30 v kaviarni
Nohy v teple, kamaráti a kamošky. Upleťme si svoje vlastné ponožky! 
Workshop pre začiatočníkov aj pokročilých všetkých generácií vedú skúsené pletačky z projektu Ponožky od babičky. Počas neho si môžeze upliesť vlastné ponožky a zároveň festival podporiť kúpou olds-coolových ponožiek od Fusakle.sk.

12:30-13:30 v prednáškovom priestore
Príbehy našich susedov: „Ako ste sa vyrovnávali s toľkou neslobodou?“ 
Post bellum SK / Príbehy 20. storočia v spolupráci so žiakmi zo ZŠ Karloveská predstavia príbehy pamätníka Otta Šimka a pamätníčky Lydky Piovarcsiovej, ktorých životy ovplyvnili nedemokratické režimy na Slovensku.
Hudobná hosťka: Zuzana Mikulcová

13:30-14:30 v prednáškovom priestore
Divadielko Margarí Margarú pre deti, ich rodičov a starých rodičov.
Viete, ako robí mačka? Naozaj? Viete aj, ako robí mačka, keď odídete z domu? Margarí Margurú vie. Zažila to na vlastnej kožušine. A dokonca vie, ako robí človek! 
Uvádza bábkové divadlo Veteš. 

11:30-13:00 a 13:30-15:00 miesto stretnutia v kaviarni
Dom stojí. Ľudia sa menia. Komentovaná prehliadka funkcionalistického domu AVION – Starý Avion
Bytovým a obchodným komplexom AVION nás prevedú od podzemia až nad strop Ivor Švihran (iniciatíva M_P_ BA) a Aviončania. Porozprávajú o zmenách v živote domu, jeho obyvateľov i striedaní generácií. Počet účastníkov prehliadky je limitovaný. 

14:30-15:30 v prednáškovom priestore
Prvá láska…, pamätáte sa ešte? Výtvarníčka Monika Pascoe Mikyskova o projekte „Lásky“, v ktorom zachytila príbehy prvých lások starších ľudí od sedemdesiat po takmer sto rokov. Pritom fotografovala predmety a prostredie, ku ktorým mali protagonisti jej príbehov vzťah v súčasnosti. 

14:30-15:30 v kaviarni
OLD´S COOL speed-dating: „Sme tým, čo sme zažili“
Rande s kávou a príbehmi, ktoré sa dotkli našich životov. Spoločná diskusia vo formáte speed-datingu, ktorá spojí starších aj mladších. 
Otázky kladie: Zora Pauliniová

Celodenný sprievodný program:

OLD´S COOL medzigeneračná fotostena 
Kedy ste si naposledy urobili rodinnú fotografiu? Náš fotograf pripraví Vašej rodine či kamarátom krásnu skupinovú fotku ako zo starej školy, na ktorej nebude zavadzať žiadna selfie palica. 

Pečieme v tandeme
Čo sa stane, keď sa v jednej kuchyni stretne starý a mladý? Ochutnajte výsledok tejto spolupráce. Každá dvojica pred festivalom upečie koláč, pričom jeden dodá ingrediencie a druhý know-how. Ako pečenie prebiehalo prezradí fotodokumentácia.
Café Berlinka SNG, Nám. Ľudovíta Štúra 4, Staré mesto

17:00-19:00 
Diskusia na tému „Ako sme pripravení na starnutie?“
Európa „šedivie“. Staroba a starnutie sa tak stáva predmetom mediálneho, sociálno-politického, výskumného i ľudského záujmu. Zaujímame sa však dostatočne?
Hostia a hosťky: 
Táňa Pauhofová (herečka SND, tvár kampane Staroba sa nás dotýka) 
Lýdia Brichtová (SocioFórum)
Eva Janíková (zakladateľka stacionára Záhrebská)
Jiří Hrabě (riaditeľ organizácie Elpida a šéfredaktor Časopis Vital)
Moderujú: Lako Oravec a Bára Šichanová
Vstup zadarmo

20:00 
Benefičné koncerty na podporu stacionára pre seniorov Záhrebská.
Never Sol a seniorský zbor Elpida
Česká umelkyňa, ktorá debutovala albumom Under Quiet (2013) vytvoreným v spolupráci s Jan P. Muchow & The Antagonists (Ecstasy of Saint Theresa). Svoju hudbu Vám predstaví cez spoločný projekt so skvelým seniorským zborom Elpida. 
KATARÍNA MÁLIKOVÁ s ansámblom
O speváčke, klaviristke a skladateľke, ktorá tvorí originálne skladby a aranžmány ľudových piesní, ste už možno počuli. Áno, je úžasná! Všimlo si to aj Radio_Head Awards (2016). A môžete sa tešiť aj na niekoľko nových skladieb. 
Odporúčané vstupné: 8€


Možnosti podpory Bratislavy fotogenickej

Máme radi Bratislavu rovnako ako vy. Naše články a fotky ochotne ponúkame vám, našim čitateľkám a čitateľom, bezplatne, ale ako všetko, aj technické zázemie a čas na tvorbu obsahu stránky stoja peniaze. Aj najmenšia finančná podpora nám pomáha venovať sa webu a s ním aj Bratislave - viac a lepšie.
Podporiť nás môžete prostredníctvom prevodu na transparentný účet číslo SK6783300000002001245463 občianskeho združenia Bratislava fotogenická.
Ďakujeme.

posunúť na začiatok