logo

Pomáhať sa dá “ľavou zadnou”

bezdomovec.jpg

Grafiti, Bratislava. Foto: Hana Fábry

Máš pocit, že chceš niekomu nejako niekedy pomôcť. To je prvý krok. Príjemné, šteklivé rozhodnutie, ktoré v tebe postupne dozrieva do presvedčenia, že skutočne chceš niečo urobiť. To si vyžaduje druhú, výrazne ťažšiu fázu – rozkývať sa a skutočne niečo robiť.

Už zopár rokov spolu s mojím priateľom dobrovoľníčime najmä na poli “bezdomovectva”. Preto chcem dať dohromady niekoľko myšlienok, ktoré považujem za dôležité pri pomáhaní iným. Obaja sme sa naučili veľa vecí “za behu”, v praxi, iné v rámci školenia pre dobrovoľníkov. V každom prípade by som rada odovzdala polopatistický návod, ako efektívne a zmysluplne pomáhať iným.

Ako na to? Facebook je sociálna sieť. Sociálna sieť. Čiže spája ľudí, často cudzích, ktorí majú určité spoločné záujmy. Existujú rôzne skupiny orientované na zber, riadenie a distribúciu pomoci ľuďom či zvieratám. Facebook je výborný kanál na komunikáciu nielen s týmito skupinami, ale najmä s “friendmi”, ktorých môžete kedykoľvek požiadať o pomoc. Je to jednoduché! Niečo chceš? Tak si to vypýtaj! To je moje základné pravidlo.

Hľadáš oblečenie? Napíš presne aké, komu a koľko. Hľadáš nábytok? Zadefinuj typ a rozmery. Hľadáš odvoz? Napíš termín, veľkosť auta. Potrebuješ čokoľvek iné? Vypýtaj si to.

Ako a komu pomôcť? Najlepšie je zistiť, k čomu najviac inklinuješ – sú to týrané ženy, ľudia bez domova, chorí ľudia či opustené zvieratá? Alebo ťa trápi neradostná situácia zelene vo svojom meste? Alebo sa ti zdá, že seniori vo vedľajšom domove potrebujú rozveselenie? Fajn, svoj cieľ máš. Teraz zisti, ktorá organizácia alebo skupina ľudí zodpovedá tvojim predstavám a napíš im, zavolaj, navštív či inak daj o sebe vedieť (poštové holuby? dymové signály?). Ak to s pomocou myslíš vážne, máš dvere do raja otvorené.

Počúvaj a sleduj. Ľudia v takýchto organizáciách najlepšie vedia, ako ich zverencom pomôcť. Preto netreba extra špekulovať, stačí sa ich jednoducho opýtať: “Čo potrebujete? Ako vám môžem pomôcť?”. Samozrejme, peniaze sú super, ale tých má málokto navyše. Ohromne sa cení čas, ochota a vytrvalosť. Ak sa dozvieš, aké komodity potrebujú, rozbehni pátranie, rozhoď siete (áno, aj na tej sociálnej), pozháňaj, dones a … kolotoč začni znovu. Je to zábava! Skutočne. Spoznáš mnohých nových ľudí, ktorých nakazíš svojím nadšením, pretože im musíš vysvetliť pre koho danú vec potrebuješ. Stane sa, že ani tvoji priatelia hneď nepochopia, prečo pomáhaš XYZ skupine (bezďáci, feťáci, romáci, ženské, psiská atď. Nevhodné prečiarkni). Vytrvalo vysvetľuj. Uvidíš, mnohí z nich ti onedlho podajú pomocnú ruku. A vtedy sa dostaví to poznanie, že pomáhať je veľmi jednoduché – pretože sa valí a žije akoby svojím životom. Ak niečo rozbehneš a nevzdáš to, po niekoľkých mesiacoch či rokoch zistíš, že si do toho zatiahol veľa, veľa ľudí.

Ako zistíš, že to funguje? Zavolá ti cudzí človek a povie, že má pre teba uteráky. Na Facebooku ťa v skupine Susedská burza (blšia skupina) rovno do komentov priatelia označia, pretože tie barly sa ti určite hodia. Alebo ti pôvodne najväčší odporcovia donesú domov vrece oblečenia, ktoré sa práve fantasticky hodí. Áno, to sú zážitky z mojej praxe.

Efektívna je len vyžiadaná pomoc. Kým niečo začneš zháňať, vždy najprv presne zisti, čo “tvoja” organizácia skutočne potrebuje. Nikto z nich nemá skladové priestory hangárových rozmerov. Nazbieranú pomoc preskladnia len pár dní, najviac týždňov, aby ju použili pri svojej práci. Ak im chceš pomôcť, nezahlť ich zbytočnosťami. Takto posúvaj informácie aj svojim priateľom, ktorí ti pomáhajú pomáhať. Nech oni nezahltia zbytočnosťami teba, inak sa zblázniš.

Na koho sa obrátiť? Mojou srdcovkou je skupina ľudí bez domova. Preto Vagus (www.vagus.sk) či DePaul (www.depaulslovensko.org). Považujem za dôležité pomôcť aj tým, čo nemajú možnosť získať čokoľvek len tak – preto Človek v ohrození a ich komunitné centrum Kojatice, kde je úžasný tím ľudí pracujúci s rómskym obyvateľstvom. A ešte aj moje slniečka, kreatívne duše v Prime (www.dssprima.sk) – to je vlastne svet plný svetla a krásy. Skvelú prácu s deťmi zo znevýhodneného prostredia robia v Pentagone, áno v tom Pentagone. Pozrite sa na Mixklub na Stavbárskej, hneď pochopíte. Ak budete chcieť pomôcť deťom, skúste prísť sem (www.facebook.com/mixklub).

Ešte jedna rada na záver: matematika pomoci sa dá vysvetliť na jednoduchom príklade. Ak dáš niekomu jedno euro, je to málo. Ak to urobí 1000 ľudí, tak to bude 1000 eur a to je pekná suma. Takto isto to funguje aj s riadením zmysluplnej pomoci. Získaj čo najviac ľudí na svoju stranu a zistíš, že pomáhať sa dá “ľavou zadnou”.

Držím palce!


Možnosti podpory Bratislavy fotogenickej

Máme radi Bratislavu rovnako ako vy. Naše články a fotky ochotne ponúkame vám, našim čitateľkám a čitateľom, bezplatne, ale ako všetko, aj technické zázemie a čas na tvorbu obsahu stránky stoja peniaze. Aj najmenšia finančná podpora nám pomáha venovať sa webu a s ním aj Bratislave - viac a lepšie.
Podporiť nás môžete prostredníctvom prevodu na transparentný účet číslo SK6783300000002001245463 občianskeho združenia Bratislava fotogenická.
Ďakujeme.

posunúť na začiatok