logo

Máte vodičák? To sa máte!

BaF42.jpg

Grafiti. Bratislava, Zochova ulica. Foto Hana Fábry 2014

Dopravné podniky vo viacerých slovenských mestách vyhlásili tento týždeň za týždeň mobility. Čo to znamená? Pre vodičov vlastniacich vodičské preukazy je tu možnosť cestovať, ak sa spôsob tejto prepravy dá tak nazvať, v MHD zadarmo.

Nebojte sa, pre nás ostatných, ktorí/é
A. vodičský preukaz nemáme,
B. chodíme peši, na bycikli a len občas s MHD,
C. MHD využívame denne a teda platíme pravidelne,
sa nič nemení: naďalej cestujeme za plnú sumu. Takisto pre nás, ktorí vodičák máme, ale cestujeme MHD denne a máme už zakúpený celomesačný lístok a teoreticky by sme mohli aspoň jeden týždeň v roku nedotovať dopravný podnik, všetko ostáva po starom.

Takže, milí vodiči, odložte svoje kľúče od auta, poriadne sa oblečte (pevná obuv je nevyhnutná, ženám sa neodporúčajú lodičky, krátke sukne či veľké výstrihy), tak ako bežní smrteľníci sa postavte na zastávku a čakajte. Medzitým môžete uzatvárať stávky sami so sebou, tí spoločenskejši s inými ľuďmi, či váš autobus dorazí načas, a či vôbec daný spoj príde, lebo DP má teraz málo vodičov a nikdy nevie, koľko z nich sa ráno dostaví do práce.

Ak patríte medzi šťastlivcov, ktorým spoj dorazil, môžete nastúpiť. Treba len trošku potlačiť tých pár stoviek ľudí v autobuse, najlepšie lakťom alebo kolenom, nebojte sa toho, oni sú zvyknutí. Ak váhate, či nastúpiť, lebo sa vám zdá, že do busu by sa už nevošla ani myš, nastupujte, tu nie je čas na špekulácie typu “pôjdem ďalším”, pretože ďalšieho spoja sa už nemusíte dočkať. Že to boli zbytočné úvahy zistíte na ďalšej zastávke, keď k vám pristúpi ešte 20 ľudí, a masa vás zatlačí do zadných končín.

Ozaj, a nezabudnite sa poriadne držať. Niektorí vodiči si totiž často zamieňajú jazdu s pretekmi F1 a prichádzajúc na zastávku vchádzajú ako do depa na veľkej cene v Monaku. Odstredivá sila by vás mohla vystreliť až k šoférovi, ale nebojte, majú to premyslené, tým že ste tesne v objatí spolucestujúcich, nič sa vám nestane, nemáte ani kam spadnúť.

Kategória ‘spolucestujúci’ , na to pozor, neviete ovplyvniť, akého k sebe vyfasujete a počas cesty sa to bude neustále meniť. Našťastie, horúce dni pominuli, riziko stretu s nahými potnými žľazami je menšie, stále však nie vylúčené. Slovenský národ nie je práve z tých najvoňavejších, preto sa odporúča pred cestou naniesť pod nos trošku vietnamskej masti, pomáha to.

Ak patríte medzi tých odolnejších a cestu do práce si zopakujete aj ďalší deň, mimochodom gratulácia, nezľaknite sa, ak váš autobus nepôjde tým istým smerom ako včera. Dôvodov môže byť viac:
1. Každý deň sa opravuje iná časť vozovky v meste; mali ste si dopredu pozrieť aká je aktuálna dopravná situácia, teraz je neskoro na paniku.
2. Vodič sa môže pomýliť v trase (vyplývajúce z prvého bodu) , tiež sú to len ľudia, kto si má pamätať každý deň novú trasu.

Nech vás teší to, že do cieľa sa dostanete, je to len otázka času. Váš cieľ je na dosah. Môžete byť na seba hrdí.

Ostáva ešte posledná prekážka. Vystúpiť. Výhodu majú tí, ktorí vystupujú na konečnej. Ak nepatríte do tejto skupiny, odporúča sa na výstup pripraviť skôr. Je potrebné nenechať si manéver frontalneho útoku k dverám až na poslednú chvíľu, iba ak by ste mali záujem ešte sa voziť. Ak sa predsa len rozhodnete vystúpiť, treba využiť asertívne správanie; citlivé a nepriebojné osoby to majú ťažšie, často zostávajú v autobuse proti svojej vôli a cestujú dlhšie. Ak sa vám podaril aj tento posledný úkon, gratulujeme. Môžete sa pomaly v práci začať pripravovať na cestu späť.

A nezabudnite, vy, na rozdiel od nás, takto cestujete iba týždeň a zadarmo.

Autorka študovala v Bratislave, žije v Košiciach, k obom mestám ma dobrý vzťah. O to viac vidí… 


Možnosti podpory Bratislavy fotogenickej

Máme radi Bratislavu rovnako ako vy. Naše články a fotky ochotne ponúkame vám, našim čitateľkám a čitateľom, bezplatne, ale ako všetko, aj technické zázemie a čas na tvorbu obsahu stránky stoja peniaze. Aj najmenšia finančná podpora nám pomáha venovať sa webu a s ním aj Bratislave - viac a lepšie.
Podporiť nás môžete prostredníctvom prevodu na transparentný účet číslo SK6783300000002001245463 občianskeho združenia Bratislava fotogenická.
Ďakujeme.

posunúť na začiatok