logo

Nová mobilná aplikácia vás prevedie stručnou históriou Bratislavy

Aplikacia-HK.jpg

Občianske združenie Bratislava fotogenická a jej rovnomenná webová stránka v týchto dňoch vypustili do virtuálneho sveta (staro)novú aplikáciu pre milovníčky a milovníkov (histórie) Bratislavy. Aplikácia sa volá Historický kalendár Bratislavy a je dostupná na bezplatné stiahnutie pre všetky typy mobilných telefónov a tabletov v prostredí operačných systémov Android v obchode Google Play a iOS, ako inak, na AppStore

Podnetom pre vznik aplikácie bol projekt Bratislavy fotogenickej z roku 2017 na vydanie jedinečného bratislavského diára, ktorý okrem bežného obsahu, akým sú meniny a štátne sviatky, heslovite každý týždeň prezentuje dve až tri historické udalosti či osobnosti, späté so životom Bratislavy. Od roku 2017 vyšli už tri diáre Bratislavy fotogenickej, ktoré sa medzičasom – aj z dôvodu nízkeho nákladu s výlučne originálnym autorským dizajnom i obsahom –  stali vyhľadávanou bratislavskou zberateľskou raritou. Aplikácia ponúka stručný prehľad míľnikov bratislavskej histórie a v jednotlivých dňoch ročného kalendára až 1000 heslovitých údajov zo života Bratislavy v dávnej i nedávnej minulosti. Obsah aplikácie bude pravidelne aktualizovaný a dopĺňaný spolu s tvorbou nových diárov.

Diár Bratislavy fotogenickej sa teší radosti svojich majiteliek a majiteľov žijúcich od historického centra mesta až po Izrael, Veľkú Britániu, Nemecko, USA a ďalšie krajiny. „Práve pre obľúbenosť  diára sme sa rozhodli presunúť tlačenú a webovú podobu diára a historického kalendára aj do verzie modernej aplikácie, aby sme históriu mesta dostali čo najbližšie k tým, ktorí by si v dnešnej dobe už zrejme neotvorili ani papierový diár, ani by si neklikli na web, ale o znalosti o Bratislave majú záujem,“ vysvetľuje motiváciu pre vznik aplikácie autorka projektu, bratislavská fotografka a vydavateľka Bratislavy fotogenickej Hana Fábry.

Za technickou realizáciou aplikácie stojí programátor a administrátor webu Bratislava fotogenická Patrik Sekerka, obsahovo potom známy bratislavský historik a sprievodca Ján Vyhnánek, o fotografie sa postarala bratislavská fotografka Hana Fábry.

Historik Ján Vyhnánek z občianskeho združenia Bratislavské rožky k vydaniu prvého „printového“ diára poznamenal, že tento druh diára má Bratislava vôbec po prvý raz v histórii. „O to viac bolo jasné, že diár, respektíve jeho historický obsah, potrebuje čo najmodernejšiu podobu, ktorá bude blízka aj dnešným (nielen) mladým ľuďom. Verím, že sa jej to podarí; je to naše milované prešporské dieťa a držíme mu palce,“ dokončila Hana Fábry.

Aplikácia s názvom Historický kalendár je k dispozícii na bezplatné stiahnutie v obchode Google Play a iTunes

Historický diár Bratislavy počas troch rokov jeho vydávania podporili dobrovoľní darcovia a darkyne, Magistrát hlavného mesta Bratislava (2017, 2018) a Slovenská sporiteľňa (2019).

 


Možnosti podpory Bratislavy fotogenickej

Máme radi Bratislavu rovnako ako vy. Naše články a fotky ochotne ponúkame vám, našim čitateľkám a čitateľom, bezplatne, ale ako všetko, aj technické zázemie a čas na tvorbu obsahu stránky stoja peniaze. Aj najmenšia finančná podpora nám pomáha venovať sa webu a s ním aj Bratislave - viac a lepšie.
Podporiť nás môžete prostredníctvom prevodu na transparentný účet číslo SK6783300000002001245463 občianskeho združenia Bratislava fotogenická.
Ďakujeme.

posunúť na začiatok