V nedeľu 24. septembra. 2017 sa od 15. hodiny budú v Bratislave ceremoniálne ukladať spomienkové kamene Stolpersteine pred domami obetí nacistov z čias 2. svetovej vojny. Kamene sa ukladajú na pamiatku a počesť významných postáv, ako aj bežných obyvateľov mesta. Autorom myšlienky spomienkových kameňov v dlažbe je nemecký umelec z Kolína nad Rýnom Gunter Demnig, ktorý ich sám ukladá po celej Európe. Doteraz uložil 65 000 kameňov v 22 krajinách, čo robí z tohto projektu najväčší pamätník na svete.
(Prečítajte si aj komentár Hany Fábry Zakopnite o tie kamene.)
Sprievodným podujatím uloženia spomienkových kameňov na niekdajších obyvateľov Bratislavy bude umelecký zážitkový večer v Dome u Rolanda na Hlavnom námestí, kde bývala jedna z rodín, ktoré budú kameňom pripomenuté.
Program sa začne o 15. hodine na ulici. Boženy Němcovej 2. Pamätný kameň bude osadený pre Ivana Markoviča, významného štátnika prvej ČSR, ktorý zakladal prvú ČSR, bol podpredsedom parlamentu, niekoľkonásobným ministrom a organizátorom československých légií a ktorý zahynul v roku 1944 v Buchenwalde. Podujatie uvedie literárny vedec Peter Zajac a vystúpia na ňom ďalšie známe postavy.
O 16:30 sa budú ukladať kamene Grösslingovej 55 pre rodinu Rübnerovcov, deportovanú a zavraždenú v Osvienčime. Ich syn Tuvia Rübner vďaka úteku prežil holokaust a neskôr sa v Izraeli stal medzinárodne uznávaným básnikom, prekladateľom a literárnym vedcom. Preklady niektorých jeho básní zaznejú počas podujatia.
Posledné kamene v tento deň pribudnú o 17.30 priamo na bratislavskom Hlavnom námestí 5, aby pripomínali ďalší tragický osud, tentoraz manželov Neumannovcov, ktorí boli zavraždení v koncentračných táboroch Osvienčím a Ravensbrück. Ich dcéra, dnes 92-ročná Miriam Adamcová–Neumannová prežila holokaust a na podujatie pricestuje z Izraela.
Od 18. hodiny bude patriť Roland café & restaurant Hlavnom námestí 5 Príbehu jedného domu – diskusii a multižánrovému umeleckému spracovaniu témy tragického osudu obyvateľov domu v kontexte (pred)vojnovej Bratislavy.
______
Projekt Stolpersteine prináša na Slovensko a koordinuje OZ Antikomplex.sk. Od roku 2012 bolo uložených 90 kameňov v 15 mestách a obciach, z toho v Bratislave 20 kameňov na 9 adresách. V septembri 2017 sa okrem Bratislavy ukladajú na 6 ďalších miestach po celom Slovensku.
Príbeh jedného domu je projektom umeleckého spracovania rozpamätávania sa na príbehy domov, ktoré mali tragický rozmer. Prináša ho OZ Červené topánky.