logo

V Bratislave pribudnú nové spomienkové kamene Stolpersteine

Stolpersteine.jpg

Stolpersteine pre Gizi Fleschmann, Klariská ulica, Bratislava. Foto: Hana Fábry 2015

nedeľu 24. septembra. 2017 sa od 15. hodiny budú v Bratislave ceremoniálne ukladať spomienkové kamene Stolpersteine pred domami obetí nacistov z čias 2. svetovej vojny. Kamene  sa ukladajú na pamiatku a počesť významných postáv, ako aj bežných obyvateľov mesta. Autorom myšlienky spomienkových kameňov v dlažbe je nemecký umelec z Kolína nad Rýnom Gunter Demnig, ktorý ich sám ukladá po celej Európe. Doteraz uložil 65 000 kameňov v 22 krajinách, čo robí z tohto projektu najväčší pamätník na svete.

(Prečítajte si aj komentár Hany Fábry Zakopnite o tie kamene.)

Sprievodným podujatím uloženia spomienkových kameňov na niekdajších obyvateľov Bratislavy bude umelecký zážitkový večer v Dome u Rolanda na Hlavnom námestí, kde bývala jedna z rodín, ktoré budú kameňom pripomenuté.

Program sa začne o 15. hodine na ulici. Boženy Němcovej 2. Pamätný kameň bude osadený pre Ivana Markoviča, významného štátnika prvej ČSR, ktorý zakladal prvú ČSR, bol podpredsedom parlamentu, niekoľkonásobným ministrom a organizátorom československých légií a ktorý zahynul v roku 1944 v Buchenwalde. Podujatie uvedie literárny vedec Peter Zajac a vystúpia na ňom ďalšie známe postavy.

O 16:30 sa budú ukladať kamene Grösslingovej 55 pre rodinu Rübnerovcov, deportovanú a zavraždenú v Osvienčime. Ich syn Tuvia Rübner vďaka úteku prežil holokaust a neskôr sa v Izraeli stal medzinárodne uznávaným básnikom, prekladateľom a literárnym vedcom. Preklady niektorých jeho básní zaznejú počas podujatia.

Posledné kamene v tento deň pribudnú o 17.30 priamo na bratislavskom Hlavnom námestí 5, aby pripomínali ďalší tragický osud, tentoraz manželov Neumannovcov, ktorí boli zavraždení v koncentračných táboroch Osvienčím a Ravensbrück. Ich dcéra, dnes 92-ročná Miriam Adamcová–Neumannová prežila holokaust a na podujatie pricestuje z Izraela.

Od 18. hodiny bude patriť Roland café & restaurant Hlavnom námestí 5 Príbehu jedného domu – diskusii a multižánrovému umeleckému spracovaniu témy tragického osudu obyvateľov domu v kontexte (pred)vojnovej Bratislavy. 

______

Projekt Stolpersteine prináša na Slovensko a koordinuje OZ Antikomplex.sk. Od roku 2012 bolo uložených 90 kameňov v 15 mestách a obciach, z toho v Bratislave 20 kameňov na 9 adresách. V septembri 2017 sa okrem Bratislavy ukladajú na 6 ďalších miestach po celom Slovensku.

Príbeh jedného domu je projektom umeleckého spracovania rozpamätávania sa na príbehy domov, ktoré mali tragický rozmer. Prináša ho OZ Červené topánky.


Možnosti podpory Bratislavy fotogenickej

Máme radi Bratislavu rovnako ako vy. Naše články a fotky ochotne ponúkame vám, našim čitateľkám a čitateľom, bezplatne, ale ako všetko, aj technické zázemie a čas na tvorbu obsahu stránky stoja peniaze. Aj najmenšia finančná podpora nám pomáha venovať sa webu a s ním aj Bratislave - viac a lepšie.
Podporiť nás môžete prostredníctvom prevodu na transparentný účet číslo SK6783300000002001245463 občianskeho združenia Bratislava fotogenická.
Ďakujeme.

posunúť na začiatok