logo

Fotografie Hany Fábry sú ako šepoty a výkriky o Bratislave (galéria fotografií z výstavy)

Bratislava-tekuta-118.jpg

YMCA a SKANSKA, Foto: Hana Fábry 2017

Expozícia 50-tich fotografií, ku ktorej sa autorka prepracovala dôslednou selekciou tisícok záberov je s výnimkou jednej z obdobia rokov 2017 a 2018, obsahuje kombináciu čiernobielej a farebnej fotografie. Kolekcia zahŕňa globálne tzv. panoramatické snímky na Bratislavu, ktoré stoja v kontre s detailami v intímnejšom znení. Autorka hľadá prirodzený balans medzi realitou ošklivosti a jej estetickým vyjadrením.

Fotografia Hany Fábry je nielen mapovaním toho, čo sa z hľadiska architektúry a histórie zachovalo, nie je len záznamom nových „moderných“ počinov v našom meste, dokumentáciou faktov a poctivým vytrvalým zbieraním materiálu. Je to predovšetkým výsostne kritický, názorový pohľad na celospoločenské dianie. Jej fotografie sú na jednej strane pripomenutím si Prešporku s jeho dávnou gráciou dokumentovanou až s intímnym tichým odkazom z hĺbky autorkinej duše, ale sú to aj nemé, revoltou a nespravodlivosťou sveta pobúrené hlasy, ktoré rezonujú nekompromisne ako mementá skazeného ľudstva, či už v meste, alebo na planéte. Fotografie Hany Fábry sú ako „šepoty a výkriky“ o Bratislave, o nás, ktorí sa v nej narodili a nedáme na ňu dopustiť, o tých, ktorí v nej žijú, ale nemajú k nej úctivý vzťah, o tom, ako stačí moc na zrútenie pamiatok aj ilúzií.

Fotografie Hany Fábry môžu fungovať ako nostalgické pohľadnice z Prešporku, ale chcú byť aj mementom súčasného zásahu a diania v našom meste v snahe provokovať k aktivite občanov, aj kompetentných a zodpovedných. Vo svojej tvorbe sa ocitá na imaginárnej hojdačke medzi srdcom a rozumom.

Prečítajte si celý príhovor kurátorky Barbary Brathovej z výstavy Hany Fábry Bratislava chránená, Bratislava tekutá.

Výstava vznikla v roku 2018 ako súčasť projektu Bratislavy fotogenickej s názvom Nostalgické rande s Bratislavou, ktorý podporil Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy z prostriedkov grantového programu Ars Bratislavensis.

 

« 1 z 3 »

Možnosti podpory Bratislavy fotogenickej

Máme radi Bratislavu rovnako ako vy. Naše články a fotky ochotne ponúkame vám, našim čitateľkám a čitateľom, bezplatne, ale ako všetko, aj technické zázemie a čas na tvorbu obsahu stránky stoja peniaze. Aj najmenšia finančná podpora nám pomáha venovať sa webu a s ním aj Bratislave - viac a lepšie.
Podporiť nás môžete prostredníctvom prevodu na transparentný účet číslo SK6783300000002001245463 občianskeho združenia Bratislava fotogenická.
Ďakujeme.

posunúť na začiatok