logo

Filmový festival inakosti 2016 tematizuje rodinné vzťahy

logo_ffi2016-1.jpg

Filmový festival inakosti bude hostiť od stredy 7. do nedele 11. decembra bratislavské Kino Lumière. Premietať sa bude v 3 kinosálach. 

Do festivalového programu sú vybraté filmy z viacerých krajín, zastúpená je americká, čilská, kanadská, česká a francúzska kinematografia. Diváci a diváčky uvidia aj diela poľských,holandských, venezuelských či maďarských filmárov. Domácu tvorbu možno spoznať vďaka projektu IDentity (r. E. Ondriášová) a filmu Odchádzame z tejto krajiny (r. D. Jursa).

V programe je vyše 30 celovečerných filmov a tri bloky krátkych filmov. Záber tém je veľmi široký. Americký film Hľadanie (r. A. Haigh) je sondou do života gejskej komunity v liberálom San Franciscu. Emotívne objavovanie vlastnej sexuality prináša Zóna nahoty (r. U. Antoniak), ktorá je bez slov. Téme HIV sa venuje francúzsky film Théo a Hugo (r. O. Ducastel, J. Martineau). Snímka Nikdy nebudeš sám (r. A. Andwandter) rozpráva príbeh otca a jeho syna geja, ktorý trpí pre homofóbne útoky. „Špeciálne nás teší, že sa v programe objavia aj filmy, ktoré získali ocenenia na festivaloch kategórie A. Dokumentárny film Sébastiena Lifshitza Theresine životy, ktorý získal na tohoročnom festivale v Cannes Queer palmu, novinka Xaviera Dolana Je to len koniec sveta (Veľká cena poroty a Cena ekumenickej poroty z Cannes 2016) či Transdarinka, ktorá získala ocenenie na festivale v Sundance.

“Po zostavení programu sme si uvedomili, že spojovacím prvkom viacerých titulov tohoročného FFi je tematizácia rodinných vzťahov. Tri generácie (r. Gaby Dellal) s hviezdnym hereckým obsadením (Elle Fanning, Naomi Watts, Susan Sarandon) konfrontujú rodičov s rodovou premenou dieťaťa, Freeheld (r. Peter Sollett) s Julianne Moore a Ellen Page v hlavných úlohách je príbehom o životnej láske a boji za rovnoprávnosť a v neposlednom rade Gayby Baby (r. Maya Newell) je austrálsky dokument o každodennom živote detí vyrastajúcich s dvoma maminami alebo ocinami,“ uviedla riaditeľka festivalu Zita Hosszúová. 

Program, anotácie k filmom a ďalšie informácie nájdete v katalógu festivalu a na jeho webovej stránke.


Možnosti podpory Bratislavy fotogenickej

Máme radi Bratislavu rovnako ako vy. Naše články a fotky ochotne ponúkame vám, našim čitateľkám a čitateľom, bezplatne, ale ako všetko, aj technické zázemie a čas na tvorbu obsahu stránky stoja peniaze. Aj najmenšia finančná podpora nám pomáha venovať sa webu a s ním aj Bratislave - viac a lepšie.
Podporiť nás môžete prostredníctvom prevodu na transparentný účet číslo SK6783300000002001245463 občianskeho združenia Bratislava fotogenická.
Ďakujeme.

posunúť na začiatok