Načítanie Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalost už prebehla.

Výstava: Industriál očami odborníkov/pamätníkov

8. decembra 2016, 17:00 - 19:00

Udalosť navigácia

Otvorenie výstavy Industriál očami odborníkov/pamätníkov, ktorá sa uskutoční 8. decembra 2016 v priestoroch STM – Múzea dopravy. Výstava sa tentokrát zameriava na továrne Matador, Cvernovku a Dynamitku.

Ďalšie informácie (zo začiatku roka 2016):
Projekt „Industriál očami odborníkov/pamätníkov“ za ktorým stojí architektka Nina Bartošová z Fakulty architektúry STU v Bratislave v spolupráci s historičkou architektúry Katarínou Haberlandovou zo Slovenskej akadémie vied, je iniciatívou, ktorá má ambíciu umožniť vnímanie priemyselnej architektúry v širšom spoločenskom a historickom kontexte.
Neusiluje sa o hľadanie rýchlych riešení, ale stojí na presvedčení, že pozitívny vzťah k miestam, ktorý je pre životaschopný rozvoj nevyhnutný, vychádza z poznania hlbších súvislostí, ktoré majú často nesúrodú povahu. Preto sa projekt popri pohľade odborníkov (architektov, historikov, pamiatkarov) sústredí aj na zbieranie pamätí ľudí, ktorí mali k továrňam blízko, väčšinou ide o bývalých zamestnancov priemyselných závodov.

Po výstave „Stein a Ludwigov mlyn. Industriál očami odborníkov/pamätníkov“, inštalovanej v novembri 2015 v priestoroch Fakulty architektúry v Bratislave, ktorá ponúkala viacero pohľadov na lokalitu pivovaru Stein a bývalého Ludwigovho mlynu, projekt pokračuje aj v roku 2016 s podporou Ministerstva kultúry SR. Jeho vyvrcholením bude ďalšia výstava – zameraná na areál bývalej Cvernovky, Matadorky a Dynamitky (Dimitrovky, Istrochem), ktorá sa otvorí pre verejnosť v novembri 2016 v priestoroch Dopravného múzea v Bratislave.

Ešte pred tým tu budú mať návštevníci možnosť vidieť predchádzajúcu výstavu, ktorá tu bude v Dopravnom múzeu nanovo sprístupnená od polovice mája 2016. Verejnosť sa tak bude môcť oboznámiť s históriou spomenutých tovární, vidieť reprodukcie archívnych plánov, návrhy priemyselných konverzií vypracovaných študentmi Fakulty architektúry STU, ale aj zaujímavé postrehy pamätníkov, doplnené o dobové fotografie. Dôležitou súčasťou oboch výstav je vydanie sprievodného katalógu.

V súvislosti s pripravovanou výstavou si dovoľujeme osloviť aj Vás na FB. Možno ste Vy, alebo Vaši známi, pracovali v niektorom z menovaných podnikov a mali by ste záujem podeliť sa o svoje spomienky, ktoré približujú každodenný život v továrni, o staré fotografie, či iné dokumenty, ktoré by mohlo byť zaujímavé verejnosti prezentovať.

Budeme radi, ak nás v tom prípade budete kontaktovať priamo cez Facebook alebo e-mailom na adresu nina.bartosova@stuba.sk.

Podrobnosti

Dátum:
8. decembra 2016
Čas:
17:00 - 19:00

Miesto konania

Múzeum dopravy
Šancova 1/A
Bratislava, Slovensko 81105
+ Google Mapa
Webstránka:
http://www.muzeumdopravy.com