Redakcia Bratislavy fotogenickej odporúča starší článok Róberta Repku „Príbeh Cvernovky, alebo ako v Bratislave popierame históriu i zákony“, ktorý vyšiel v Denníku N 24. apríla 2015 a ktorý pôsobivo (aj s pomocou dnešných i dobových fotografií) zhrnul históriu Cvernovky, významnej prešporskej a uhorskej továrne na nite, i genézu súčasnej kauzy Cvernovka. Dnes už vieme, že nedopadla dobre. Ďalšia kauza, v ktorej Bratislava ťahala za kratší koniec.
„Prešporok bol v dobe Rakúsko-Uhorska dôležitým priemyselným centrom monarchie – takým uhorským Manchestrom. Tento historický rozmer hlavného mesta Slovenska potiera až súčasná genocída industriálneho dedičstva. V Bratislave už z priemyselnej éry zostalo máločo, mnohé objekty zbúrali developeri bez strachu pred úradmi.“
(…)
„Do bývalých priemyselných priestorov dnes chodia po celej Európe desiatky tisíc ľudí. Viedeň hostí koncerty v bývalom bitúnku a plynojeme, v ktorom sú okrem toho aj obchody a internáty. Areál v Ostrave pojme veľký hudobný festival, organizuje prehliadky a koncertnú sálu sa mu podarilo vybudovať v starom objekte – v prepočte na jedno sedadlo – za menej peňazí, než stáli porovnateľné sály nové. Poľský Lodž má zasa The Art Factory.“
(…)
„Cvernovka reprezentuje dôležitú dobovú výpoveď nielen o stavebných a architektonických formách, ale predstavuje aj ucelenú kultúrnu výpoveď o identite mesta. Výpoveď o procesoch industrializácie. Výpoveď o živote a o práci.“
Celý článok (aj s množstvom ďalších súvisiacich článkov) si môžete prečítať na stránke Denníka N.