logo

Čerstvá tridsiatnička Bratislava/nahlas má čo povedať aj dnešným generáciám

Bratislava-nahlas9.jpg

“Príčiny zlého stavu prírodných systémov v Bratislave nachádzame najmä v prístupe organizácií, povolaných k ich opatere.” Alebo: „Obvodný lekár sa zmenil na rutinérskeho dispečera, distribútora pacientov a na úradníka.“ Prípadne: „Nie je tajomstvom, že úplatkárstvo je v zdravotníctve značne zaužívané.“ Či: “V histórii budovania dopravnej siete a siete MHD narážame až pričasto na chyby, nekoncepčné a unáhlené rozhdonutia, na zmeny koncepcií s následnými finančnými stratami.”

Tieto aj dnes povedomé slová si (nielen) Bratislavčanky a Bratislavčania mohli prečítať viac-menej oficiálne v dokumente, ktorý vyšiel práve pred tridsiatimi rokmi. Začiatkom októbra 1987 totiž vyšla publikácia Bratislava/nahlas. Na to, v akej dobe sa „zjavila“ a s akým obsahom, vyšla v pomerne veľkom náklade. Tritisíc kusov sa rýchlo rozchytalo; ľudia si 70-stranovú publikáciu medzi sebou posúvali a rozmnožovali podobne ako samizdaty.

Ekológovia, ochranári, vedci, aktivisti – muži a ženy, ktorí mapovali životné prostredie a s ním súvisiace životné podmienky obyvateľstva Bratislavy tej doby, sa odvážili v neslobodnom režime o dopadoch jeho pôsobenia napísať pravdu. Pravdu o tom, v akom zúboženom stave sa mesto nachádza, v akom otrasnom stave sú pamiatky, zeleň, kultúra, doprava, aké katastrofálne ovzdušie ľudia dýchajú – a ako veľmi tento stav začína ohrozovať zdravie domácej populácie. (Viac v článku Martina M. ŠImečku.)

Dnes už vieme, že Bratislava/nahlas, za ktorou stáli ľudia dodnes známi v bratislavskej politike, pomohla pohnúť navonok stojatými páchnucimi vodami minulého režimu. Otvárala oči – čo v tom čase hraničilo s podozrením z protištátnej činnosti. A na to bol paragraf. A tvrdá basa. Našťastie pre aktérky a aktérov Bratislavy/nahlas sa režim začal postupne rúcať…

Mnohé z toho, o čom publikácia pojednávala, už v súčasnosti neplatí. Napodiv však aj po tridsiatich rokoch nie je úplne všetko minulosťou – a nielen to, Bratislavu ohrozujú ďalšie príkoria. Nezmyselné developerské počiny, ktoré na mnohých miestach mesto špatia, sú iba vrcholom ľadovca miestnej politickej „kultúry“ a jej prepojenia na moc peňazí.

Čítanie tejto publikácie (skeny na Facebooku) by prospelo aj dnešnej aktivistickej a politickej generácii – rovnako ako obyvateľom a obyvateľkám mesta. Možno by im to aj dnes pomohlo otvoriť oči. Teraz našťastie bez strachu z basy.


Možnosti podpory Bratislavy fotogenickej

Máme radi Bratislavu rovnako ako vy. Naše články a fotky ochotne ponúkame vám, našim čitateľkám a čitateľom, bezplatne, ale ako všetko, aj technické zázemie a čas na tvorbu obsahu stránky stoja peniaze. Aj najmenšia finančná podpora nám pomáha venovať sa webu a s ním aj Bratislave - viac a lepšie.
Podporiť nás môžete prostredníctvom prevodu na transparentný účet číslo SK6783300000002001245463 občianskeho združenia Bratislava fotogenická.
Ďakujeme.

posunúť na začiatok