logo

Bratislava dostala mimoriadny dar: knihu Rozviazané jazyky

DSC_2470-1.jpg

Jozef Tancer (vpravo). Foto: Hana Fábry, 2016

V utorok 13. decembra 2016 dostala bratislavská verejnosť príležitosť privítať medzi mimoriadnymi knižnými počinmi roka knihu Jozefa Tancera Rozviazané jazyky, ktorá prináša spomínanie obyvateľov medzivojnovej Bratislavy na jazykové prostredie, v ktorom vyrastali.

Kniha veľmi príťažlivo spája vedecký výskum a popularizáciu témy, akými jazykmi hovorili bratislavské rodiny v domácnosti, ako sa rozprávali obyvatelia a obyvateľky mesta na verejnosti a medzi sebou, aké jazyky sa učili bratislavské deti v škole, v jazykových kurzoch či u súkromných učiteľov.

Ako uvádza stránka podujatia kníhkupectva Ex Libris v SNG, ktoré prezentáciu knihy zorganizovalo, “dvadsať rozhovorov s Bratislavčanmi a Bratislavčankami predstavuje prierez pestrým jazykovým, etnickým a náboženským prostredím mesta.

Nemci, Maďari, Slováci, Židia alebo jednoducho starí Prešporáci či Bratislavčania, ročníky narodenia od roku 1916 do roku 1933, približujú množstvo konkrétnych každodenných situácií, v ktorých sa vytvárali priaznivé podmienky na rozvíjanie jazykových znalostí alebo naopak situácie, v ktorých sa jasne uprednostňoval jeden jazyk pred ostatnými. Rozprávanie o jazykoch tak predstavuje špecifický pohľad na dejiny každodennej komunikácie a kultúry typicky stredoeurópskeho mesta.

Knihu spolu s autorom predstavili etnologička Gabriela Kiliánová a hudobník Marián Banda.”

A hoci autor sám s príjemným humorom tvrdil, že kniha nie je iba jeho dielom, ale je dielom všetkých, ktorých vyspovedal – a to nielen v Bratislave, ale aj mimo hraníc Slovenska, etnológ Peter Salner s úsmevom podotkol, že bez otázok niet odpovedí a uzavrel tak veľmi príjemné stretnutie niekoľkých bratislavských generácií v preplnenej kaviarni Berlinka. 

***

Jozef Tancer (1975) je docentom na Katedre germanistiky, nederlandistiky a škandinavistiky Filozofickej fakulty UK v Bratislave. Venuje sa nemeckojazyčnej literatúre a kultúre v Uhorsku a výskumu viacjazyčnosti.

  


Možnosti podpory Bratislavy fotogenickej

Máme radi Bratislavu rovnako ako vy. Naše články a fotky ochotne ponúkame vám, našim čitateľkám a čitateľom, bezplatne, ale ako všetko, aj technické zázemie a čas na tvorbu obsahu stránky stoja peniaze. Aj najmenšia finančná podpora nám pomáha venovať sa webu a s ním aj Bratislave - viac a lepšie.
Podporiť nás môžete prostredníctvom prevodu na transparentný účet číslo SK6783300000002001245463 občianskeho združenia Bratislava fotogenická.
Ďakujeme.

posunúť na začiatok