Načítanie Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalost už prebehla.

Vegánske hody na Vianočnom Dobrom trhu

17. decembra 2016, 10:00 - 20:00

Udalosť navigácia

Po prvý raz sa budete môcť stretnúť so stánkom Vegánskych hodov na akcii Vianočný Dobrý trh 2016. Zastavte sa v sobotu 17. 12. 2016 na Nedbalovej ulici.

Tešiť sa môžete na špeciálne vegánske vianočné menu, v ktorom nebude chýbať tradičný sojanézový šalát, čerstvé vianočné šnicle, kapustnica a zákusky. Ku všetkým špecialitám si budete môcť odniesť aj vytlačené recepty, k tomu naše letáky, ale hlavne skvelý pocit z chutného vianočného menu, ktoré je zároveň udržateľné a ohľaduplné.

 

 

Čo sú to Vegánske hody?

Vegánske hody sú neziskovým podujatím, ktorého cieľom je propagácia práv zvierat, ochrany životného prostredia a zdravého životného štýlu, primárne prostredníctvom vegánskych pokrmov a za pomoci sprievodných podujatí ako prednášky, diskusie, workshopy a premietania.

Do vegánskych hodov sa môže zapojiť každý/á – počínajúc profesionálnymi kuchármi z miestnych a zahraničných reštaurácií, až po amatérov. Vďaka tomu majú vegánske hody aj komunitný rozmer a získali si množstvo nadšených participantov. Taktiež je len na rozhodnutí samotných kuchárov či pokrmy, ktorými sa budú prezentovať budú ponúkať zadarmo alebo za úhradu.

Vstup na akciu je zásadne voľný, takže akcia je voľne prístupná ako pravidelným návštevníkom, tak aj zvedavcom.

História vegánskych hodov
Vegánske hody sa prvý raz realizovali v roku 2012 v malom klubovom formáte. Postupom času však začali získavať na popularite a posledné dva ročníky už návštevnosťou ďaleko prekračovali kapacitu klubových priestorov. Počas predchádzajúcich ročníkov mali návštevníci možnosť mimo ochutnania desiatok jedál z domácej aj svetovej kuchyne, možnosť vidieť množstvo dokumentárnych filmov, diskutovať s MUDr. Igorom Bukovským, ktorý je renomovaným odborníkom na stravovanie a známym propagátorom vegánskej a vegetariánskej stravy, vidieť živé nakrúcanie kuchárskeho workshopu kolektívu Veganská Kuchařka, vidieť prezentáciu kolektívu Vegan Fighter zloženého z vrcholových a profesionálnych športovcov stravujúcich sa vegánsky, alebo si vypočuť jeden z mnohých koncertov domácich aj zahraničných umelcov.

Samozrejmosťou sa už stal napríklad infostánok a prezentácie lesoochranárskeho zoskupenia VLK. Každoročne sme koncept podujatia obmieňali s cieľom čo najvyššej účasti a kvality, ktorú poskytujeme, čo nevyhnutne vyústilo do záujmu zrealizovať toto podujatie v nových reprezentatívnych priestoroch. Zaujímavosťou je určite aj rozšírenie sa konceptu podujatia do ďalších miest doma, aj v zahraničí. Vegánske hody sa za posledné roky konali v Žiline, Brne, Prahe a veríme, že tento zoznam do budúcna porastie.

Čo je to vegánstvo?
Vegánstvo je spôsob stravovania, ktorý vyraďuje z jedálnička akékoľvek živočíšne produkty. Vegánska strava neobsahuje žiadne mäso, mliečne výrobky, vajcia, med, ani emulgátory živočíšneho pôvodu. Vegánstvo je zároveň filozofiou, ktorá odmieta vnímať zvieratá ako tovar a s tým spojené životné podmienky hospodárskych zvierat. Okrem etických dôvodov existujú aj dôvodny zdravotné.

Vegánske stravovanie má množstvo zdravotných benefitov, znížené riziko srdcovo-cievnych ochorení, vysokej hladiny cholesterolu, cukrovky, rakoviny, osteoporózy, ochorení obličiek, demencie, alebo obezity.

Vegánske stravovanie je v neposlednom rade zároveň schodnou alternatívou voči súčasnému ničeniu životného prostredia. Rastúca konzumácia mäsa a živočíšnych produktov vyúsťuje do rastúcej potreby poľnohospodárskej pôdy, vďaka čomu dochádza k masívnym výrubom lesov a zvýšenej produkcii CO2. Taktiež podľa správy OSN1 bude pri súčasnom tempe rastu populácie nevyhnutné, aby ľudstvo upustilo od vysokého podielu mäsitej stravy vo svojom jedálničku. Vegánstvo je v tomto prípade tá najohľaduplnejšia alternatíva.

Podrobnosti

Dátum:
17. decembra 2016
Čas:
10:00 - 20:00

Miesto konania

Stará tržnica
Námestie SNP 25
Bratislava, Slovensko 81101
+ Google Mapa
Webstránka:
http://staratrznica.sk/