Načítanie Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalost už prebehla.

Ako sa hrali naši

16. februára 2019, 14:30 - 17:00

Udalosť navigácia

Múzeum mesta Bratislavy otvára depozitár historických hračiek. Múzeum pozýva do Apponyiho paláca na medzigeneračné stretnutia “Ako sa hrali naši…”, vždy so špeciálnym hosťom. Predpredaj vstupeniek je v pokladni v Starej radnici.

Na prvom zo siedmich stretnutí budú hosťami programu František Kovár, protagonisti Spievankova a mačka Malvína. Zažijete zábavu a v ateliéri v Starej radnici začnete tvoriť vlastné “papierové múzeum”.

Múzeum mesta Bratislavy v rokoch 2019 – 2020 otvára pomyslené dvere do depozitára historických hračiek. Mnohé z nichpostupne reálne predstaví verejnosti v projekte Ako sa hrali naši… Autorsky ho pripravili Beáta Husová a Martina Pavlikánová. Spoluprácu a odbornú gesciu nadprojektom prijala kurátorka zbierky hračiek MMB Marta Janovíčková.

Hračky, hra, rozprávanie, spev a tvorivosť vyplní voľný čas návštevníkom, ktorí sa stanú súčasťou ateliéru a projektu.

V roku 2019 bude sedem stretnutí.

Stretnutia odhalia, ako sa hrali naši rodičia, starí i prastarí rodičia – naši hostia. Na každom zo siedmich stretnutí v Apponyiho paláci a následne v Ateliéri Múzeum má budúcnosť sa návštevník dočká programu plného spomienok, tvorivosti, ale hlavne zábavy.

Každé stretnutie má tri bloky: Čo si šepkajú hračky? Rozprávaj mi! Papierové múzeum.

Čo si šepkajú hračky? Hračky z múzea rozpovedia svoj príbeh vyplývajúci z doby, kedy vznikli. A čo je najatraktívnejšie, bude sa dať s nimi odfotiť.

Novinkou programu Ako sa hrali naši… je spev, ktorý v programoch chýbal. Kamarátmi ateliéru sastali protagonisti Spievankova a sú pripravení rozdávať radosť a naučiť návštevníkov pesničky.

Rozprávaj mi! Určite každý zažil príjemný večer, keď deti spoločne so starými rodičmi i rodičmi pozerajú fotografie z mladosti a vtipne rozprávajú o svojom detstve a hrách. Podobnú atmosféru návštevníci zažijú vďaka rozprávaniu zaujímavých príbehov známych osobností o ich detstve. Možno prinesú ukázať svoje hračky a fotografie z detstva.

Papierové múzeumPo programe v paláci sa návštevníci presunú do Ateliéru MMB a vytvoria si postupne „papierové múzeum“ s príbehom hračiek. Pokojne sa môže volať aj album spomienok (prispievať textovými príbehmi zo svojho detstva môžu najmä skôr narodení príbuzní). Papierové múzeum umožní rozširovať svoje stránky a zapĺňať ich samolepkami historických hračiek,fotografiami z ateliérov a vlastnoručne vytvorenými papierovými hračkami – maketami. Účastníkom ostane album rodinných spomienok a pamiatok na návštevy múzea. (Tento blok začína cca 16:15).

Predpredaj vstupeniek je v pokladni v Starej radnici.

Vstupné: deti 3 €, jeden dospelý s dieťaťom 0 €, ďalší dospelí 2 €

16. 02. 2019 / hosť: František Kovár
16. 03. 2019 / hosť: Karol Čálik
27. 04. 2019 / hosť: Božidara Turzonovová 
18. 05. 2019 / hosť: Iveta Malachovská (happening na Nádvorí Starej radnice)

19. 10. 2019 / hosť Anna Šišková
23. 11. 2019 / hosť Lukáš Latinák
14. 12. 2019 / hosť Marián Labuda

Staré hračky v súčasnom ponímaní tešili deti a dospelých pred mnohými rokmi a je šťastie, že
v múzeu našli útočište. Vďaka tomu nestratili na pôvabe.

Hlavná myšlienka projektu je oveľa hlbšia – ide o spájanie generácií, rozprávanie a porovnávanie hry a hračiek detí v minulosti a súčasnosti. Zmysel, podstata, spôsob hry aj podoba hračiek rôznych generácií záviseli najmä od spoločenskej atmosféry a životného štýlu, v ktorom deti vyrastali a vyrastajú.

Hra je vážna vec, ako sa vyslovil dlhoročný detský psychológ Zdeněk Matějček. Hra je totiž zábava, ktorá rozvíja myslenie, rôzne zručnosti, robí z detí dospelých a z dospelých deti. Projekt má ambíciu odhaliť názory ľudí na význam hry vo svojom živote.

Podrobnosti

Dátum:
16. februára 2019
Čas:
14:30 - 17:00
Udalosť kategórie:
,
Udalosť značky:
,

Miesto konania

Bratislava
Bratislava, Slovenská republika

Organizátor

Múzeum mesta Bratislavy