logo

Noc v archíve RTVS: Budujeme hlavné mesto

Hrad_zaciatok-20-storocia.jpg
V tejto časti Noci v archíve budeme budovať. Tentoraz však nie lepšie zajtrajšky a svetlejšiu budúcnosť, ale naše hlavné mesto Bratislavu! No a aby mohla vyrásť do svojej socialistickej krásy, muselo novému ustúpiť staré. Ako napríklad v šesťdesiatych rokoch, keď novému Mostu SNP chtiac-nechtiac ustúpilo bratislavské podhradie so židovskou synagógou. V Noci archíve Vám ich búranie ukážeme na záberoch, ktoré v televízii ešte nikdy nevysielali.

Vďaka časozberným záberom z iného archívneho filmu zase uvidíte, ako budovali pamätník SNP. Na veľké prekvapenie si vypočujeme aj kritiku na výdobytky socialistického staviteľstva — panelákové sídliská, ale už v o pár rokov mladšom filme zažiaria Karlova Ves, Dlhé diely a Dúbravka vo výstavbe ako naša pýcha, a tak sa z nej príde inšpirovať hneď medzinárodná výprava.

Vďaka archívnym filmom vybudujeme aj pyramídu Slovenského rozhlasu a mosty cez Dunaj do rozvíjajúcej sa Petržalky. 

No a opäť ožijú aj zabudnuté melódie — tematicky nám zaspieva skupina Prešporok, nostalgiu vyvolá pieseň Jerevan o hlavnom meste Arménskej zväzovej sovietskej socialistickej republiky, ktorú po rusko-arménsky zaspieva Dušan Grúň a kto dosiaľ nepozná, možno spozná, Sídliskového Indiána kapely Elán.

Tak si to pozrite (tu).

Zdroj filmu i sprievodného textu: RTVS.SK


Možnosti podpory Bratislavy fotogenickej

Máme radi Bratislavu rovnako ako vy. Naše články a fotky ochotne ponúkame vám, našim čitateľkám a čitateľom, bezplatne, ale ako všetko, aj technické zázemie a čas na tvorbu obsahu stránky stoja peniaze. Aj najmenšia finančná podpora nám pomáha venovať sa webu a s ním aj Bratislave - viac a lepšie.
Podporiť nás môžete prostredníctvom prevodu na transparentný účet číslo SK6783300000002001245463 občianskeho združenia Bratislava fotogenická.
Ďakujeme.

posunúť na začiatok