logo

Blog Denníka N: Všetko, čo potrebujete vedieť o parkovacej politike v Bratislave

Parkovanie.jpg

Parkovanie v Bratislave. Foto: Hana Fábry

Od marca 2017 vstupuje do platnosti nové všeobecne záväzné nariadenie hlavného mesta SR Bratislavy, ktoré zavádza nové pravidlá parkovania v Bratislave. O čom vlastne je? Aké sú nové parkovacie pravidlá?

Jozef Uhler, kandidát na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja a predseda dopravnej komisie, sumarizuje vo svojom blogu na stránkach Denníka N najčastejšie otázky a odpovede, ktoré dostáva od médií, ale aj priateľov a známych.

Vybrali sme pre vás 2 otázky, ostatné si prečítate priamo na blogu Jozefa Uhlera.

Kedy začne platiť parkovacia politika?

Všeobecne záväzné nariadenie hlavného mesta bude účinné od 1. marca 2017. Tento dátum len ohraničuje termín, odkedy môžu začať jednotlivé mestské časti schvaľovať svoje vlastné všeobecne záväzné nariadenia o parkovaní v ich mestskej časti. VZN, ktoré prijalo mesto, vymedzuje všeobecné princípy regulácie, určuje hranice poplatkov, spôsob platenia a preukazovania zaplatenia poplatkov, teda „mantinely“, v rámci ktorých sa mestské časti môžu hýbať. VZN, ktoré následne prijme mestská časť už bude hovoriť o podrobných pravidlách parkovania v danej mestskej časti. Odhaduje sa, že prvé mestské časti, ktoré sa do systému zapoja, by mohli parkovaciu politiku zaviesť najskôr niekedy v lete 2017, prípadne až na jeseň.

Keď mestská časť zavedie u seba parkovaciu politiku, znamená to, že sa bude všade v danej mestskej časti za parkovanie platiť?

Nie, neznamená to, že sa bude všade platiť. To sa možno nestane nikdy. Primárnym cieľom parkovacej politiky je totiž regulácia parkovania na tých uliciach, kde je v určitom čase dnes oveľa viac áut ako je dostupných parkovacích miest. Regulácia sa preto nemusí týkať celej mestskej časti, regulácia môže byť na jednej ulici iná v denných hodinách a iná vo večerných hodinách, iná možno v pracovné dni a cez víkendy. Regulovať parkovanie na poloprázdnych uliciach by bolo v rozpore so základným zmyslom parkovacej politiky.

Taktiež platí, že ak mestská časť pristúpi k parkovacej politike rozumne, začne v prvom rade regulovať tie zóny, kde má najväčší problém s množstvom automobilov. Ani sám miestny úrad nestihne z večera do rána vyznačiť všetky parkovacie miesta v celej mestskej časti, preto prioritne bude riešiť tie zóny, kde je dnes neudržateľný stav. Zároveň mesto bude musieť postupne posilňovať verejnú dopravu, aby kapacitne stíhala, keď sa časť ľudí postupne rozhodne nechať auto doma a využívať na prepravu mestskú hromadnú dopravu.


Možnosti podpory Bratislavy fotogenickej

Máme radi Bratislavu rovnako ako vy. Naše články a fotky ochotne ponúkame vám, našim čitateľkám a čitateľom, bezplatne, ale ako všetko, aj technické zázemie a čas na tvorbu obsahu stránky stoja peniaze. Aj najmenšia finančná podpora nám pomáha venovať sa webu a s ním aj Bratislave - viac a lepšie.
Podporiť nás môžete prostredníctvom prevodu na transparentný účet číslo SK6783300000002001245463 občianskeho združenia Bratislava fotogenická.
Ďakujeme.

posunúť na začiatok