logo

Ľubo Stacho: Obchodná 1984 – 2014

Stacho-Obchodna.jpg

Obálka knihy Ľuba Stacha Obchodná. Zdroj: lubostacho.webnode.sk

Tento mimoriadny fotografický, dokumentárny a knižný bratislavský počin vyšiel pred 3 rokmi – a na stránke, ako je Bratislava fotogenická, zmienka o ňom nemôže chýbať. Tak si ju pripomeňme krátkou informáciou a videom.

Ľubo Stacho fotil Obchodnú ulicu 30 rokov. Cez jej mnohé meniace sa výklady zachytával nezadržateľný beh dejín vizualizovaný na hlavnej nákupnej ulici jednej z postkomunistických krajín. Prebiehali na nej viditeľné spoločenské zmeny, od totality, cez nežnú revolúciu, rannú demokraciu, kapitalizmus až po globalizáciu.

Vznikol tak unikátny časozber, ktorý mapuje politické, spoločenské a vizuálne zmeny, ktoré sa za 30 rokov odohrali v našej krajine.

Pozrite si napríklad premeny Obchodnej 24Obchodnej 55Obchodnej 43Obchodnej 19Obchodnej 15. 

Robo Roth číta z knihy Obchodná 1984 – 2014 Ľuba Stacha: Václava Havla – Moc bezmocných 1978 a nápisy na vybraných fotografiách výkladov z Obchodnej.

“Keď zomrel Leonid Iľjič Brežnev v roku 1982 normalizácia bežala na plné obrátky. Vo výkladoch na Obchodnej ulici boli všade jeho fotografie a ja som nemal odvahu zachytiť to na film. Toto všetko sa zopakovala po 16 mesiacoch 9. februára 1984, keď zomrel ďalší súdruh generálny tajomník Jurij Vladimirovič Andropov. Jeho portrétmi bola znovu zaplavená celá ulica. Tento moment odštartoval moje dokumentovanie Obchodnej. Podarilo sa mi zachytiť zaujímavé konfrontácie, ktoré vznikli spojením názvu obchodu a samotného parte a začal som si všímať aj inú politickú výzdobu výkladov. O rok a mesiac prišla smrť ďalšieho generálneho tajomníka Konstantina Ustinoviča Černenka a situácia na Obchodnej sa znovu zopakovala. Ľudia chodili okolo obchodov a nevšímali si súvislosti. Fotenie výkladov sa mi  odvtedy stalo poslaním. Tá insitná úprimnosť aranžérov bola jedinečná, niektorí ako keby súťažili v hľadaní „nových foriem agitácie“, iní to odbili „aby bolo“. Potom prišla Novembrová Nežná a ja som zase fotil. Zdalo sa, že môžem s projektom skončiť, ale v akejsi zotrvačnosti som to nedokázal. Sedel som v „kine“ a začal pozerať druhý diel. Kapitalizmus do Obchodnej zasiahol razantnejšie ako vlečúci sa socializmus. A znova to bolo zaujímavé…”

Ľubo Stacho, autor fotografií 

Zdroj: autorské stránky Ľuba Stacha

A samozrejme, nemôže nám tu chýbať ani stručná história a súčasný obchodný život na Obchodnej. 

 


Možnosti podpory Bratislavy fotogenickej

Máme radi Bratislavu rovnako ako vy. Naše články a fotky ochotne ponúkame vám, našim čitateľkám a čitateľom, bezplatne, ale ako všetko, aj technické zázemie a čas na tvorbu obsahu stránky stoja peniaze. Aj najmenšia finančná podpora nám pomáha venovať sa webu a s ním aj Bratislave - viac a lepšie.
Podporiť nás môžete prostredníctvom prevodu na transparentný účet číslo SK6783300000002001245463 občianskeho združenia Bratislava fotogenická.
Ďakujeme.

posunúť na začiatok