logo

Bratislava fotogenická pripravuje Nostalgické rozhovory; aj vy sa môžete podeliť so svojimi spomienkami

Bratislavska-sedma-patdesiata-druha-PKO.jpg

Bratislavska sedma patdesiata druha - PKO. Foto: Hana Fabry

Bratislava fotogenická s podporou grantového programu Ars Bratislavensis spúšťa sériu zaujímavých Nostalgických rozhovorov, venovaných Bratislave – a neúnavnej propagátorke „starej“ Bratislavy, svojho času aj redaktorky kultového Večerníka, Dagmar Wienand, ktorá svojím facebookovým fotoalbumom Nostalgická Bratislava spustila niekedy v roku 2010 obrovský a doteraz neutíchajúci boom záujmu o to, ako vyzeralo naše mesto kedysi, v nedávnej minulosti. A k fotkám vždy patrili veľké debaty o tom, kde čo stálo, čo dnes už nestojí, kde kto kam chodil a s kým, spomínalo sa na bratislavské postavičky i persóny, na priateľov a kamarátky, na politické dianie či pozadie bratislavských zmien. Vo všetkých tých diskusiách bublal život a láska k Bratislave. A preto tento projektík… radi by sme tú atmosféru i spomienky uchovali…

Bratislava fotogenická oslovila a oslovuje Bratislavčanky a Bratislavčanov, ktorých detstvo a dospelosť sa odohrávali v časoch minulého režimu, na ktoré aj napriek jeho temným stránkam často spomínajú s láskou a nostalgiou. Bolo to predsa ich detstvo, ich mladosť…

A vy sa môžete do spomínania pripojiť tiež…

Prečítajte si list, ktorým sa obraciam na našich bratislavských priateľov a priateľky, a teda aj na Vás (i na vás:)), v ktorom nájdete všetečné otázky o vašom živote v „starej“ Bratislave.

Na žiadnu otázku nemusíte odpovedať, na všetky otázky však odpovedať môžete. A môžete pripojiť aj spomínania, na ktoré naše otázky nepamätajú:)

Vaše rozprávanie možete poslať na adresu hana.fabry@bratislavafotogenicka.eu. Prednostne zverejníme rozprávanie pod vaším menom, ideálne aj s fotografiami či už z minulosti a/alebo súčasnosti, či už to budú fotografie mesta a/alebo vaše osobné. Nebudeme zverejňovať nič nenávistné, samozrejme. O tom asi netreba ani hovoriť…

Takže tu je ten list a otázky:)

Dobrý deň, milá duša prešporská i bratislavská,

dovoľte mi kratučko predstaviť seba i dôvod, pre ktorý sa na Vás obraciam. Som rodená Bratislavčanka a venujem svojmu (nášmu) mestu nesmierne veľa svojho voľného času ako jeho fotografka a občasná publicistka, pretože je mojím milovaným domovom. Hoci mám „iba“ 55 rokov, cítim sa ako stará Prešpuráčka, ale aj ako súčasná Bratislavčanka – a ako takú ma veľmi zaujíma, ako ľudia v Bratislave žili v čase, keď ja som bola dieťa a vy už ste možno boli (takmer?) dospelá/ý. Zaujíma ma obdobie slobodnejších 60-tych rokov, ale aj obdobia pred nimi či po nich; závisí od Vás, s čím by ste sa s nami ostatnými chceli zo svojho života podeliť. Vaše spomienky by sme – samozrejme s Vaším súhlasom – uverejnili na webovej stránke Bratislava fotogenická.

Vaše spomienky, prípadne aj fotky, ako aj spomienky a fotky ďalších Bratislavčaniek a Bratislavčanov pomôžu zachovať spoločnú pamäť nášho mesta, ktoré sa nám mení pred očami na nepoznanie…

Tak ak máte chuť a čas, sadnite si k našim otázkam a spomínajte; tešíme sa na každé slovo, na každú fotku, na každý príbeh…

– Ak nám to chcete povedať: koľko máte rokov a kde, respektíve v ktorej časti Bratislavy ste bývali, keď ste boli dieťa/v mladosti?
– Kam ste chodili do školy?
– Ktoré predmety vás bavili, ktoré podľa vás dnes chýbajú a ktoré ste vtedy považovali za zbytočné?
– Ako ste trávili voľný čas v rôznych životných obdobiach?
– Kto bol u vás doma (a pre Vás osobne) autorita? Mama, otec, starí rodičia, učiteľ, farár… niekto iný?
– Mali ste domáce zvieratko? Aké? Ako ste sa vtedy starali o zvieratá?
– Kde ste randili?
– Ako dlho ste mohli byť „vonku“ (a koľko ste vtedy mali rokov)?
– Kam ste sa chodili zabávať? (Chodili ste viac do mesta alebo ste za zábavou ostávali vo svojich sídliskách či dvoroch?)
– Ak ste bývali v typických bratislavských dvoroch bytových domov v meste, kde to bolo a ako tam fungoval život?
– Kde ste nakupovali oblečenie? A aké? Stačilo vašej potrebe byť moderná/ý?
– Kde sa dali v Bratislave zohnať kvalitné portaviny a spotrebný tovar (kozmetika, drogéria ap.)?
– Kde sa dali v Bratislave zohnať dobré knihy?
– Akú hudbu (spevákov, speváčky, skupiny) ste počúvali? Chýbala vám hudba spoza západných hraníc?
– Kam ste chodili tancovať? A kam na koncerty?
– Ktoré kino ste mali najradšej a prečo?
– Ktoré kaviarne, viechy, pivárne, vinárne ap. ste mali najradšej a prečo?
– Čo sa najčastejšie varilo v reštauráciach? Čo ste vy mali najradšej?
– Kam ste chodili v rámci Bratislavy na výlety?
– Akými jazykmi sa hovorilo u vás doma, pripadne v škole a v práci?
– Športovali ste? Kde a ako?
– Ktoré miesta v Bratislave ste vtedy považovali za kultové a prečo?
– Na ktoré známe bratislavské postavičky či „persóny“ si spomínate?
– Zaujímali ste sa o to, čo sa deje s Bratislavou (búranie synagógy, Vydrice atď., stavanie nových sídlisk a predovšetkým zmeny Petržalky, stavba Nového mosta)? Ako ste tie zmeny vnímali?
– Chodili ste do kostola? Ak áno, kam? Spájalo sa to so skrývaním vašej príslušnosti k cirkvi (a ktorej?)
– Vnímali ste vtedajšiu politiku? Bránila vám žiť normálny život?
– Ako ste vnímali historické jadro mesta? Zaujímala vás história mesta? Chodili ste do múzeí? Bavilo vás to vtedy?
– Ako dnes vnímate rozvoj a premeny Bratislavy?

Napíšte nám o vašom živote v Bratislave a poklebeťte aj o niečom, na čo sme sa nepýtali; zaujíma nás všetko:)

VEĽKÁ VĎAKA,
Bratislava fotogenická
hana.fabry@bratislavafotogenicka.eu
fb: Bratislava fotogenická


Možnosti podpory Bratislavy fotogenickej

Máme radi Bratislavu rovnako ako vy. Naše články a fotky ochotne ponúkame vám, našim čitateľkám a čitateľom, bezplatne, ale ako všetko, aj technické zázemie a čas na tvorbu obsahu stránky stoja peniaze. Aj najmenšia finančná podpora nám pomáha venovať sa webu a s ním aj Bratislave - viac a lepšie.
Podporiť nás môžete prostredníctvom prevodu na transparentný účet číslo SK6783300000002001245463 občianskeho združenia Bratislava fotogenická.
Ďakujeme.

posunúť na začiatok