Načítanie Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalost už prebehla.

Víkend otvorených parkov a záhrad

9. júna 2017, 10:00 - 11. júna 2017, 18:00

Udalosť navigácia

Víkend otvorených parkov a záhrad je celoslovenské podujatie, do ktorého sa zapája množstvo parkov a záhrad z územia celého Slovenska. Jeho cieľom je – tento rok už po desiaty raz – prezentovať, vyzdvihovať a osláviť hodnoty parkov a záhrad Slovenska.

Myšlienka otvárania parkov a záhrad a sprístupňovania ich hodnôt verejnosti sa realizuje vo viacerých krajinách na svete. Do praxe ju aplikujú organizátori podujatí v Anglicku, Írsku, Holandsku, v Poľsku, v Nemecku, v Portugalsku, v Austrálii, ale aj u našich susedov v Českej republike, Rakúsku či v Maďarsku. Iniciátorom a organizátorom podujatia na Slovensku je od roku 2007 Národný Trust n. o. – nezisková organizácia venujúca sa ochrane kultúrneho a prírodného dedičstva.

V Bratislave je súčasťou programu prezentácia nových a obnovených parkov a záhrad, ako je napríklad parčík na Svoradovej ulici alebo Gaštanica na Kolibe. Svoje brány opäť otvára záhrada Veľvyslanectva Ruskej federácie, či obľúbená Kochova záhrada. Pre tých, ktorí hľadajú pokoj a priestor pre meditácie, odporúčame návštevu Františkánskej kláštornej záhrady alebo Bratislavskej kalvárie.  Pre rodiny s deťmi a záujemcov o „posedenie v tráve“ dávame tip na Vrakunskú komunitnú záhradu, prípadne Prüger-Wallnerovu záhradu pri Horskom parku, pokochať sa môžete aj Landart umením v záhrade v Podunajských Biskupiciach.

V programe nájdete aj Dni otvorených dverí Rómerovho domu na Zámočníckej 10 či malú výstavu venujúcu sa vzniku a histórii nášho podujatia s názvom „Víkend otvorených parkov a záhrad od roku 2007“.

Sprievodcovia – dobrovoľníci ako dôležitú súčasť kultúrneho a prírodného dedičstva Bratislavy predstavia aj vilu s historickým parčíkom, postavené v r. 1942 pre riaditeľa vtedajšej Dynamitky, Ondrejský cintorín, barokovú záhradu na severnej terase Bratislavského hradu a mnohé ďalšie lokality. Pre priateľov prírodnej pestrosti a sebestačnosti sme v spolupráci so Záhradnou architektúrou 7VFS pripravili Malý návod na vytvorenie prírodnej záhrady, ktorý vám poskytnú naši dobrovoľníci.

Milovníkom umenia je určený I. ročník umenia vo verejnom priestore pod názvom Hidden Places. Nezabudlo sa ani na súťažechtivých návštevníkov, pre ktorých sme pripravili ďalšie kolo súťaže Poďte s nami do záhrady s možnosťou vyhrať skvelú cenu v podobe prehliadky súkromnej ukážkovej prírodnej záhrady pani Hanky Sekulovej v Ivanke pri Dunaji.

Program podujatia v Bratislave nájdete tu:
VOPZ_Programovy Bulletin_2017.

Viac informácií o podujatí a programe v rámci celého Slovenska získate na stránke Vopz.sk.

Podrobnosti

Začiatok:
9. júna 2017, 10:00
Koniec:
11. júna 2017, 18:00
Udalosť kategórie:
,
Webstránka:
http://vopz.sk/

Miesto konania

Bratislava
Bratislava, Slovenská republika