Načítanie Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalost už prebehla.

Marta Kossakowska: Zavreté oči / Eyes Closed

1. februára 2019, 17:00 - 18:30

Udalosť navigácia

Autorka: Marta Kossakowska (Poľsko/Holandsko)
Výstavný priestor: Umelka, SVÚ, Klub umelcov na poschodí
Termín vernisáže: 1. 2. 2019, 17.00 – 18.30
Organizátor: TangoVida o.z., hlavný organizátor Bratislava Tango Festivalu a maratónu argentínskeho tanga Bratislava Tango Party
Kurátorka výstavy: Mgr. Barbara Brath

Poľská autorka Marta Kossakowska, narodená v roku 1983 vo Varšave, momentálne žijúca v Amsterdame, je absolventkou Akadémie výtvarných umení vo Varšave, fakulta Socha/Audiovizuálne umenie. Fotografiou sa začala zaoberať v období tancovania argentínskeho tanga, kde začala zachytávať tango „obrazy“ nielen v zmysle fotodokumentácie z rôznych medzinárodných festivalov a maratónov tanga, na ktoré je pravidelne prizývaná, ale predovšetkým jej snahou je „dokumentovať“ dušu tanga.Vďaka skúsenostiam, ktoré nadobudla počas sedem rokov aktívneho tancovania argentínskeho tanga, dokáže prostredníctvom fotografie vyjadrovať predovšetkým atmosféru spoločenského diania na milongách (tančiarňach argentínskeho tanga), jej dominantným fokusom je však zameriavanie sa na náladu – na jednej strane na jednotlivé detaily tiel tanečníkov (objatie, výraz tváre, kroky, nepatrne jemné „šušťanie“ šiat dám a občasné zaklopkanie opätkov tanečných topánok), na strane druhej ukazuje dynamiku tanca i jeho pokojnú hĺbavosť v takmer meditatívnom stíšení sa do vlastného vnútra.

Prezentuje veľké sály vo víre tanečnej eufórie dramatických objatí, ale nahliada nenápadne aj na „temnejšiu“ stránku únavy tanečníkov, možno sklamaní a úvah dvojíc i jednotlivca. Autorka nemá za cieľ primárne „len“ dokumentovať čo sa deje na tanečnom parkete. Ďaleko viac ju zaujíma, čo sa deje v duši tanečníkov, ich emócie, inšpirácie, motivácie, ich vnútorný svet zasvätený tangu, do ktorého vplávali na základe vlastných životných skúseností, zážitkov, sklamaní, očakávaní i bôľov, nadšeného chcenia a túžby po objatí. V jej sérii fotografií sa nájdu aj imaginatívne priehľady od celku k detailu, od detailu k celku, intímne „nákuky“ ako cez kľúčovú dierku, alebo naopak otvorené priznanie davu ľudí fascinovaných kúzlom argentínskeho tanga. Raz okázalo efektné figúry, inokedy malé schúlenia do súkromia tancujúcich. Marta dokáže vo fotografickom „umŕtvení“ rozpohybovať emóciu a zároveň naznačiť jej extrovertnosť i intimitu.

Fotografie Marty Kossakowskej nesú v sebe dokumentárnu informáciu, výtvarný pohľad profesionálnej umelkyne s akademickým vzdelaním, ako aj sondu do psychológie tanečníkov, ktorí argentínske tango vnímajú ako reflexiu vlastného života v tanci a jeho potrebu k celistvosti existencie.

Podrobnosti

Dátum:
1. februára 2019
Čas:
17:00 - 18:30
Udalosť kategŕia:
Udalosť značky:

Miesto konania

Umelka
Dostojevského rad 2
Bratislava, 811 09 Slovenská republika
+ Google Mapa