Načítanie Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalost už prebehla.

Aspekt: Literárny večer venovaný spisovateľke Jaroslave Blažkovej

28. septembra 2017, 17:30 - 19:30

Udalosť navigácia

Feministická vzdelávacia a publikačná organizácia ASPEKT pozýva na literárny večer venovaný spomienke na výnimočnú spisovateľku Jaroslavu Blažkovú, ktorej knihy Nylonový mesiacMôj skvelý brat RobinzonRozprávky z červenej ponožkyHappyendyTo decko je blázon a mnohé ďalšie sa stali súčasťou života celých čitateľských generácií.

KEDY: štvrtok 28. septembra 2017 o 17.30
KDE: kníhkupectvo Panta Rhei, Poštová ulica, Bratislava
Číta: Zuzana Kronerová
Spomínajú: Kveta Dašková, Tomáš Janovic, Jana Juráňová, Andrej Stanček, Viktor Suchý, Pavel Vilikovský
Moderuje: Jana Cviková

Keď vo februári tohto roku prišla z Kanady správa od spisovateľkinho syna, že Jarka Blažková zomrela, pocity smútku sa striedali s úsmevnými spomienkami na múdru ženu, neskonale láskavú i hravú priateľku a spisovateľku, ktorú humor neopúšťal nielen v jej textoch pre deti a dospelých či v bežných rozhovoroch, ale ani v najťažších chvíľach. Vo svojom živote ich zažila veru nemálo, či už išlo o existenčné balansovanie pod nosom socialistickej a patriarchálnej cenzúry, emigráciu do Kanady v roku 1968 a následnú stratu jazyka aj spisovateľskej dráhy alebo o vlastné zdravotné problémy či odprevádzanie ťažko chorého manžela.

Emigrácia z nej urobila zakázanú autorku. Po roku 1989 bola rehabilitovaná a na Slovensko sa vracala jednak reedíciami svojej tvorby zo šesťdesiatych rokov, jednak začala znovu písať a publikovať, pričom spolupracovala s vydavateľstvami Q111 a ASPEKT. Vyšli nové knihy pre deti Minka a Pyžaminka (2003), Traja nebojsovia a duch Miguel (2003). Vychádzali nové knihy pre dospelých: Svadba v Káne Galijejskej (2001) spojila rozsiahlejšiu staršiu nepublikovanú prózu s timravovsky uchopenou témou ne/vydaja a nové poviedky z deväťdesiatych rokov. Autobiografické knihy Happyendy (2005) a To decko je blázon (2013) sa dostali do finále ceny Anasoft litera, za prvú z nich získala Cenu čitateľov SME.

Jaroslava Blažková sa riadila presvedčením, že „v starobe človek potrebuje optimizmus, ak ju má prežiť“. Veríme, že jej tvorba ostane vďaka starým i novým čitateľským zážitkom živá. O svoje – nielen čitateľské – zážitky s Jarkou Blažkovou sa okrem spisovateľkinho syna Andreja Stančeka prídu podeliť herečka Zuzana Kronerová, spisovatelia Tomáš Janovic a Pavel Vilikovský, spisovateľky a vydavateľky Kveta Dašková a Jana Juráňová, pomalý čitateľ a básnik Viktor Suchý a v neposlednom rade Vy. Príďte si spolu s nami zaspomínať na nezabudnuteľnú autorku a práve tú jej knihu, ktorá Vás oslovila najviac.

V živote človek potrebuje optimizmus, ako ho má prežiť (nekrológ)

Podrobnosti

Dátum:
28. septembra 2017
Čas:
17:30 - 19:30
Udalosť kategŕia:

Miesto konania

Kníhkupectvo Panta Rhei Poštová
Vysoká 7490/2A
Bratislava, 81106
+ Google Mapa

Organizátor

Aspekt
Webstránka:
http://www.aspekt.sk