logo

Susedia na dvore chcú petíciou pomôcť seniorom a seniorkám zo staromestkého stacionára

11041764_840717069336531_4279188953842085242_n.jpg

Bez domova. Bratislava. Foto: Hana Fábry

“Stacionár pre seniorov na Záhrebskej ulici je už 22 rokov súčasťou nášho susedstva,” napísal Bratislave fotogenickej Dušan Martinčok z občianskeho združenia Susedia na dvore (viac na Facebooku):

“Staromestkým seniorom poskytuje počas pracovných dní sociálne služby zamerané na udržanie ich fyzickej i psychickej aktivity. Predovšetkým im však umožňuje prežiť deň v spoločnosti rovesníkov a starostlivého personálu. Klienti stacionáru spoluvytvárajú vnútroblok, ktorého je zariadenie súčasťou. Susedia s nimi radi komunikujú a zvedavé deti z okolia sa k nimi neraz vydajú na návštevu. Už niekoľko rokov našich seniorov pravidelne navštevujeme a trávime s nimi čas. Vznikli tak medziľudské vzťahy, ktoré sú pre nás vzácne. Denný stacionár má byť v najbližších týždňoch zrušený. Podľa nášho názoru však toto zariadenie na Záhrebskú patrí, a to z týchto dôvodov.

Miestne zastupiteľstvo Bratislava – Staré mesto bude v utorok 28. marca rozhodovať o tom, či stacionár, tak ako ho poznáme, ukončí svoju činnosť, a či ho nahradia detské jasle, ktoré sa momentálne nachádzajú v nevyhovujúcich priestoroch na Hollého ulici. Vznik jaslí v našej štvrti je nepochybne dobrou správou, domnievame sa však, že by to nemalo byť za cenu odchodu našich seniorov z miesta, na ktoré sú zvyknutí a majú ho radi. Potreby jednej citlivej sociálnej skupiny by nemali byť napĺňané na úkor inej.

Možno až pričasto používame slovo komunita. Veríme, že jeho skutočný význam spočíva v podpore tých, ktorí potrebujú pomoc, a na ktorých záujmy sa zabúda. Teraz potrebujú pomocnú ruku naši priatelia, seniory a seniori zo Záhrebskej 9. Chceli by v stacionári zostať a my ich v tom nechceme nechať samých,” zdôraznil Dušan Martinčok, ktorý zároveň prosí o podpísanie a prípadné zdieľanie petície za zachovanie stacionára.

K petícii sa pripojila aj Bratislava fotogenická a drží palce, aby to pre stacionár dobre dopadlo a zároveň aby Staré mesto na prospech všetkých vyriešilo aj problém s umiestnením jaslí.

 

 


Možnosti podpory Bratislavy fotogenickej

Máme radi Bratislavu rovnako ako vy. Naše články a fotky ochotne ponúkame vám, našim čitateľkám a čitateľom, bezplatne, ale ako všetko, aj technické zázemie a čas na tvorbu obsahu stránky stoja peniaze. Aj najmenšia finančná podpora nám pomáha venovať sa webu a s ním aj Bratislave - viac a lepšie.
Podporiť nás môžete prostredníctvom prevodu na transparentný účet číslo SK6783300000002001245463 občianskeho združenia Bratislava fotogenická.
Ďakujeme.

posunúť na začiatok