Načítanie Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalost už prebehla.

Štafeta verejného čítania kníh z knižnice Agneši a Ladislava Kalinovcov

26. júna 2017, 14:00 - 22:00

Udalosť navigácia

Stredoeurópske fórum / Central European Forum pozýva v pondelok 26. júna od 14.00 do 22.00 hod. na veľkú štafetu verejného čítania kníh z knižnice Agneši a Ladislava Kalinovcov.

Knižnicu chcú vysťahovať z Pisztoryho paláca; pomôžme presvedčiť miestnych poslancov, aby to nerobili.

Knižnica sa musela sťahovať v sedemdesiatych rokoch z Bratislavy do núteného exilu v Nemecku. Po smrti Kalinovcov sa napokon vrátila späť, do Bratislavy, a to na miesto s príznačným osudom, do Pisztoryho paláca, kedysi Leninovho múzea, predtým Hitlerovej ambasády, dnes priestoru nezávislej kultúry. Chceli sme ju tu skatalogizovanú ponúknuť bratislavskej verejnosti.

Aj s vašou pomocou Kalinovská knižnica na jeden deň ožije. Každý hosť dá hlas a tvár jednej knižke. Nasledujúci deň majú totiž poslanci Starého mesta rozhodnúť o tom, či sa knižnica bude musieť – po koľký raz už – vysťahovať do núteného exilu , aby uvoľnila miesto organizačnému zázemiu budúcich kultúrnych aktivít mestskej časti v paláci. Požiadali sme poslancov Starého mesta, aby takéto rozhodnutie zvážili. Jeden z nich nám odpísal, že budova nie je vhodná na to, aby bola “zaprataná knihami”. Dostali sme od neho aj radu: “Dúfam, že to pochopíte a prestanete robiť problémy.”

Niektoré z najstarších kníh patrili ešte rodičom Kalinovcov, ktorí zahynuli počas holokaustu. Sú to knihy o divadle, o filme a výtvarnom umení, v nemčine, francúzštine, angličtine, maďarčine. Svetová beletria. Knihy s venovaním od Voskovca a Wericha. Knihy, ktoré dnes nikto nevygoogli ani nenájde v Amazone. Okrem iného je tu vzácna zbierka exilovej slovenskej a českej literatúry. Každý z čitateľov – predčítačov prečíta kúsok z jednej z kníh. Príďte čítať a počúvať, a tým pomôcť udržať Kalinovskú knižnicu na dôstojnom mieste!

Ďakujeme vopred za pomoc! Veľmi radi Vás v pondelok privítame v Pizstoryho paláci.

Miesto konania

PISZTORYHO PALÁC
Štefánikova 25
Bratislava, Slovenská republika
+ Google Mapa

Organizátor

Stredoeurópske fórum / Central European Forum
Webstránka:
http://ceeforum.eu/