Zomrel Johann Nepomuk Hummel
17.10.1837
17. októbra 1837 zomrel vo veku 58 rokov vo Weimare (Nemecko) hudobný skladateľ, klavirista a dirigent Johann Nepomuk Hummel, autor deviatich opier, niekoľkých klavírnych koncertov, omší a kantát pre zbory.
Narodil sa 14. novembra 1778 v Bratislave (Pressburgu).
Jeho otec Ján Hummel bol divadelným kapelníkom v Bratislave a vo Viedni. Hummel bol žiakom F. P. Riglera v Bratislave, a v rokoch 1785 – 1787 svojho spolubývajúceho vo Viedni W. A. Mozarta, ktorý ho učil bezplatne. Pôsobil určitý čas ako nástupca J. Haydna v Eisenstadte, potom v Stuttgarte a vo Weimare.
Preslávil sa brilantnou hrou a improvizáciou. Okrem početných skladieb pre klavír (sonáty, variácie, rondá, fantázie a klavírne koncerty), písal aj komorné skladby, opery, kantáty a omše. Jeho približne 130 skladieb sa vyznačuje skôr virtuóznou bravúrou a hravosťou ako citovou hĺbkou.
Hummel bol idol nemeckého biedermeieru, obdobia, v ktorom sa meštianstvo v úsilí spamätať sa z heroických hrôz napoleonských vojen vyhýbalo i v umení všetkému vzrušujúcemu, všetkému, čo viedlo do tajomných hlbín, a uspokojovalo sa s elegantnou uhladenosťou, pôvabnou duchaplnosťou a príjemnou zábavou.
Zdroj: Wikipedia